Bee Doc

Holenderska giełda Bitcoin pozywa bank centralny do sądu w sprawie zasady KYC portfeli

27. Januar 2021 // von admin

Jedna z holenderskich giełd Bitcoin podjęła kroki prawne przeciwko bankowi centralnemu w związku z jego kontrowersyjnym prawem weryfikacji portfeli kryptowalutowych.

Holenderska platforma wymiany Bitcoin

Holenderska platforma wymiany Bitcoin Storm, Bitonic, złożyła wstępny nakaz w sądzie w Rotterdamie, ubiegając się o zawieszenie zasady weryfikacji portfela uchwalonej przez bank centralny.

Jeszcze w listopadzie 2019 roku De Nederlandsche Bank, lub DNB, upoważnił giełdy kryptowalutowe do zapewnienia, że ich użytkownicy przestrzegają rygorystycznych protokołów Know Your Customer. Zasady te obejmowały kroki weryfikacyjne dla portfeli wypłaty, które Bitonic nazwał uciążliwymi.

W tym czasie Bitonic był tylko jednym z trzech licencji przyznanych przez DNB z 38 wniosków złożonych do banków centralnych przez giełdy kryptowalut. Rzeczywiście, 25 z 38 wnioskodawców wysłało również wspólny list do DNB, prosząc o większą jasność co do potrzeby tak rygorystycznych protokołów zgodności.

Zgodnie z oświadczeniem firmy, DNB podobno nie odniósł się do obaw zgłoszonych przez Bitonic w sprawie kontrowersyjnej zasady KYC. Giełda ujawniła również, że niezależna firma zajmująca się zgodnością z przepisami dostarczyła niedawno ekspertyzę w tej sprawie, stwierdzając, że działania banku centralnego nie mają żadnego uzasadnienia prawnego.

Dla Bitonic, wprowadzenie zamachowego protokołu weryfikacji portfela narusza istniejące prawa dotyczące prywatności klientów. „Wierzymy, że jest to niezwykle ważne, aby sędzia rozważył stanowisko DNB, aby stało się jasne, czy wymagania są uzasadnione“ – dodała firma w swoim oświadczeniu.

Komentując cel pozwu, w komunikacie Bitonic czytamy:

„Naszym celem jest możliwość szybkiego wstrzymania narzuconego nam kompleksowego przetwarzania danych osobowych. Chcemy powrócić do sytuacji, w której sami określamy, na podstawie ryzyka, czy prosimy klienta o udowodnienie zarządzania portfelem.“

Rzecznik prasowy Bitonic powiedział Cointelegraph

Rzecznik prasowy Bitonic powiedział Cointelegraph, że firma żałuje, że została zmuszona do poszukiwania zadośćuczynienia w sądach, ale działanie było konieczne, biorąc pod uwagę powściągliwość DNB w podejmowaniu dialogu na temat problemów. Przedstawiciel Bitonic ujawnił również, że inne giełdy wyraziły poparcie dla działań prawnych:

„Nie wiemy, czy podobne postępowania są przygotowywane przez inne strony, ale ufamy, że sąd uzna szersze znaczenie nie tylko dla branży kryptowalutowej, ale także dla jej klientów“.

Jak wcześniej donosił Cointelegraph, dodatkowe wymagania KYC powodują niezadowolenie wśród niektórych traderów kryptowalut w kraju. Bitstamp spotkał się z pewną krytyką ze względu na postrzegany brak nacisku ze strony giełdy na politykę DNB.

DNB nie odpowiedział natychmiast na prośbę Cointelegraph o komentarz.

Kommentare sind geschlossen.